Bursa Hakkında

Bursa Kuzeydoğu bölgesinde  bulunmaktadır. Yaklaşık  nüfusu 3.096.868 kişiliktir. Bursa’da kışları hafif soğuk ve yağışlı yazları ise sıcak ve az yağışlı hava durumları görülmektedir. Sanayi olarak önemli yerlere gelmiş bulunmaktadır. Ülkemizin en kalabalık illerinden biridir. Bursa’da bazı otomobil markaları üretim yapmaktadır; Oyak-Renault, Tofaş-Fiat ve Karsan. Bursa’da gezilecekler listenize eklemeniz gereken yerler Osmanlı eserleri olan Ulu Camii, Emir Sultan Camii ve tarihi evleriyle Cumalıkızık şeklindedir. Trilye, Mudanya, Oylat, Ulubat Gölü, Uludağ,, İznik gibi yerlerde gezinizde göz kamaştıracak yerlerdendir.

Bursa mutfağında yemeniz gereken ilk lezzet kesinlikle İskender Kebaptır. Bursa’da iskenderi yiyebileceğiniz pek çok restoran vardır fakat en meşhur en lezzetli İskender Kebabı’nı Uldağ Kebapçısı’nda tatmanız mümkündür. En meşhur lezzetlerden biride Mihaliç Peyniridir. İnegöl Köfte, Pideli Köfte ve Cantık gibi lezzetleri mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz. Marşal Pasta, Dilber Dudağı, Tahinli Pide ve Kestane Şekeri en önemli tatlılar arasındadır.

Bursa Havalimanın merkeze uzaklığı 45 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Bursa-Muş, Bursa-İstanbul, Bursa-Gaziantep arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır. 
Bursa’ya bağlı ilçeler; Osmangazi, Nilüfer, Büyük Orhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl. Plaka kodu 16’dır. 

Havalimanından Bursa Şehir Merkezine Ulaşım


Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden olan Bursa, Bursa Yenişehir Havalimanı 2001 yılında olarak hava trafiğine açılmıştır. Kent merkezine 50 kilometre mesafede bulunan havalimanı Ankara Bağlantılı olarak diğer şehirlere de uçuşlar düzenlemektedir. İç hat ve dış hat uçuş seferleri düzenlenen havalimanı sivil kategoride hizmet veriyor.

Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor, belediye otobüsü, dolmuş, taksi, Bursaray, Butram, Budo, Helitaksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Bursa Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan 80 numaralı belediye otobüsü ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Merinos İstasyonu Ankara Yolu - Darmstat Caddesi - Kent Meydanı güzergâhında çalışıyor. Raylı sistem toplu taşıma hizmeti sağlayan Bursaray, Ankara Yolu ile Kestel İstasyonu'ndan Mudanya'ya hareket ediyor. Belediye otobüsü ile 38 istasyonu bulunan Bursaray'a aktarma sağlayabilirsiniz.

Dolmuş

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşımı sağlamanın bir diğer alternatifi olan minibüsleri de kullanabilirsiniz. Dolmuşla ulaşımı tercih ederseniz havalimanından Bursa Doğu Garajı'na hareket edenlerden birine binebilirsiniz.

Taksi

Bursa Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Bursaray

38 istasyonu bulunan ve 39 km uzunluğunda hatta sahip Bursaray, Ankara yolu Kestel istasyonundan üniversiteyi de kapsayarak Mudanya’ya doğru giden raylı bir toplu ulaşım aracıdır.

Burtram

Bursa şehir merkezinde Stadyum ile Heykel arasında gidip gelen ring sefer yapan nostaljik tramvay da mevcuttur.

Helitaksi

Yine Bursa’nın Nilüfer ilçesinden İstanbul’un Şişli ve Kadıköy semtlerine helikopter taşımacılığı da yapılır.

Budo

Bursa’dan İstanbul Kabataş'a ve Armutlu’ya giden deniz otobüsleri de bulunur. Budo Bursa’nın Gemlik ilçesinden İstanbul Haliç’e ve yine Bandırma’dan Haliç’e gidip gelen deniz yolu ulaşım aracı.

Araç Kiralama

Bursa Havaalanı terminal binasının içinde ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Bursa varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bursa uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Bursa uçuşları Yenişehir Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Bursa 1 saat 10 dakika, Ankara-Bursa 1 saat, Antalya-Bursa 1 saat 20 dakika, Bodrum-Bursa 1 saat 10 dakika, Gaziantep-Bursa 1 saat 30 dakika, İstanbul-Bursa 30 dakika, İzmir-Bursa 50 dakika, Trabzon-Bursa 1 saat 50 dakika sürüyor.

AnadoluJet Erzurum, Trabzon, Muş şehirlerinden direkt Bursa uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı