Budapeşte Hakkında

Macaristan’ın Başkenti olarak bilinen Budapeşte, Budin ve Peşte yakalarının birleşmesiyle Budapeşte ismini almış tarihi açıdan çok önemli bir şehir haline gelmiştir. Aynı zamanda Budapeşte, Macaristan’ın en kalabalık şehridir. Gotik ve kasvetli sıfatlarıyla öne gelen ve oraya giden herkesi kendine hayran bırakan bir şehirdir. Osmanlı toprakları içinde yer alan bir zamanlar Doğu Avrupa Şehri olan Budapeşte, çok önemli mimari yapılarıyla ziyaretçilerinin gözlerini kamaştırıyor. Osmanlı eserlerinin de bulunduğu ancak camilerin çoğu kiliseye çevrilmiş durumdadır. Bir tek Osmanlı fethinde çok önemli rol oynamış olan Macarların da hayranı olduğu Gül Baba Türbesi korunmuştur.

Karlovy Vary adlı kaplıcalarıyla ünlü bir şehre de gidebilmeniz mümkündür. Kışları karlı ve soğuk olan Budapeşte’yi keşfetmenizin en iyi zamanları, yaz ayları fazla sıcak olduğu için bahar aylarıdır. Ayrıca kent merkezine yakın olan Gellert oteli hamam ve kaplıcalarını da ziyaret edebilirsiniz. Budapeşte’de Ferenc Listz Havalimanı’ndan havayolu ulaşımı sağlanmaktadır. Havalimanı kent merkezine 25 km uzaklıktadır. Havalimanından tren ya da otobüsle şehir merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 

Havalimanından Budapeşte Merkezine Ulaşım

Tren
Ulaşım seçenekleri arasında olan trenler ile ekonomik bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Terminal 2 binasına çok yakın olan tren istasyonundan trenlere binerek rahat bir şekilde şehir merkezine gidebilirsiniz. Terminal 2 binasından tren biletlerinizi satın alabilirsiniz. Trenler günde yaklaşık 120 tren yolcu taşımaktadır. Ekonomik ulaşım seçeneklerinden bir diğeri ise metrodur. Yeraltı metrosunu kullanarak şehir merkezine ekonomik ve rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Terminal 2 binasından bineceğiniz metronun biletlerini de Terminal 2 binasından alabilirsiniz.

Taksi
Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine 7 gün 24 saat veren taksiler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler hızlı ve rahat bir seçenek olarak bilinmektedir. Son teknolojinin kullanıldığı taksilere uçağınız indiği andan itibaren binebilirsiniz. Taksiler kilometre başına ücret yazmaktadır.

Minibüs
Minibüs seçeneği en konforlu seçenek olarak söylenmektedir. Minibüsler kapıdan kapıya bırakma özelliğine de sahiptir. Minibüsler 24 saat hizmet vermektedir. Minibüsler e binerken tercih edeceğiniz araçlar 10 kişilik veya 50 kişilik olabilmektedir. Araç içindeki GPS sistemi ile gideceğiniz yeri söyleyerek şoförlerin kolaylıkla bulması sayesinde hızlı ve sorunsuz bir ulaşım sağlarsınız.

Araç Kiralama
Araç kiralamak tercih edebileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir. Havalimanı’ndaki araç kiralama ofislerine başvurarak istediğiniz marka, model araç kiralayıp şehir merkezine ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda şehri ziyaret ederken de keyifli ve kolay bir keşif yapabilirsiniz. Araç kiralarken isteğe bağlı olarak şoförlü veya şoförsüz araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Araç kiralama firmaları arasında; Avis, Hertz, Sixt ve Europcar bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Budapeşte varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Budapeşte uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir