Brüksel Hakkında

Brüksel, Avrupa’nın kalbinde konumlanmaktadır. Belçika’nın ve Brüksel Özerk Bölgesi’nin başkentidir. Yazları sıcak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Günümüzde Belçika’nın finans ve ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’ne ait bir çok organizasyona imza atmaktadır. Brüksel, geçmişte bataklık bir yerin kurtulması ile şehirleşmiştir. Belçika’da gezilecek yerlerin en başında günümüzde Brüksel tercih edilmektedir. Brüksel’in tadına doymanın en güzel zamanları Nisan-Ekim ayları arasıdır.

Brüksel’in görkemli meydanı Grand Place’ye mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Avurpanın göz alıcı şehir meydanlarından biri olan Grand Place, özel mimari yapılarına ev sahipliği yapmaktadır. Savaşlar sonucu hasar gören yapılar küllerinden doğarak inşa edilip tarihi dokuları korunmuştur. Bu meydan tarihi boyunca pazarlar, festivaller, kutlamalar, protestolar ve buna benzer toplanmalara ev sahipliği yapmıştır. Bugün şehrin belediye binası olarak bilinen yapı 1420’de inşa edilmiştir. Grand Place’nin yanı sıra şehirde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden olan; Manneken Pis, Atomium, Mini Avrupa, St,Micheal ve St.Gudula Katedrali gibi yerleri kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Belçika mutfağının ve dünya mutfağının harmanlanmış halinin örneklerini sunan Brüksel’de yemek konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız. Brüksel’de geleneksel yemekler de mevcuttur. Brüksel’de en çok sevilen yemek cevabını alan Belgian Fries olarak bilinen patates kızartmasını mutlaka tatmalsınız. Belçika çikolataları dünya tarafından büyük üne sahiptir. Çikolatanın her türlüsü her lezzetini hazırlayan Belçika’da başlıca örnek Belçika Waffleı'dır. Belçika’da Waffle’ın tadına doymadan dönmeyiniz.
 

Havalimanından Brüksel Merkezine Ulaşım

Brussels Havalimanı

Tren
Trenler ile şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Trenler tercih edebileceğiniz ekonomik ulaşım seçeneklerinden biridir. Trenler ile aynı zamanda uluslararası yolculukta yapabilirsiniz.  Havalimanının terminal binasının alt katından binebileceğiniz trenler ile Dordrecht’e 1 buçuk saatte, Rotterdam’a 1 saat 45 dakikada, Hague’ye 2 saatte ve Amsterdam’a ise 3 saatte gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım için ise 10 dakikada bir kalkan trenler ile rahatlıkla Belçika’nın her köşesine gitmeniz mümkün. Hangi bölgeye ne kadar sürede gideceğinizi öğrenmek için havalimanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Brüksel Havalimanı’na ayrıca yaz sezonunda her gün sabah saat 8:25’te Paris’ten kalkan Thalys hızlı treni geliyor. Aynı şekilde saat sabah 10’da ise havalimanından Paris’e doğru geri dönüyor.

Otobüs
Otobüs seçeneği ekonomik ulaşım seçeneklerinden bir diğeridir. Havalimanın terminal binasının en alt katındaki otobüs garına asansör ile ulaşabilirsiniz. İstasyonda üç farklı otobüs platformu bulunuyor. İlk platform olan De Lijn otobüsleri ile Brüksel’in kuzey bölgesine, Roodebeek’e ve ayrıca Mechelen, Leuven, Vilvoorde, Merchtem, Jette, Expo, Diegem, Haacht ve Groenendaal bölgelerine yolculuk edebilirsiniz. Bir diğer platform olan MIVB/STIB hattı otobüsleri ile Brüksel’in Avrupa kısmına 30 dakika süren yolculuk ardından ulaşabilirsiniz.

Taksi
Brüksel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızın en hızlı ve konforlu seçeneği taksi seçeneğidir. Havalimanının ana varış binasının önünden kalkan taksilere binerek şehir merkezine kolaylıkla gidebilirsiniz. Mavi ve sarı amblemleri sayesinde lisanslı olduklarını anlayabileceğiniz taksileri telefon aracılığı ile arayarak ayarlayabilirsiniz.

Servisler
Servis araçları da tercih edebileceğiniz seçenekler arasında bulunmaktadır. Birçok otelin verdiği servis hizmeti ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Anlaşmış olduğunuz otelin shuttle aracına haber vererek uçağınız indiği andan itibaren terminal binasının alt katındaki yolcu alma bölümünden size özel shuttle aracına binerek otelinize gitmeniz mümkün.

Araç Kiralama
Araç kiralayarak şehir merkezine hem daha kolay ulaşabilir hem de şehri daha özgür bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Havalimanı’nın varış binasında bulunan araç kiralama şirketlerinden işlemlerinizi yapıp aracınıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca aracınızı isteğe göre ister şoförlü ister şoförsüz olarak araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralama firmaları arasında; Sixt, Enterprise, Europcar, Hertz, Avis ve Thrifty yer alıyor.

Brussel S Charleroi Havalimanı

Tren
Tren, tercih edebileceğiniz ekonomik ulaşım seçenekleri arasındadır. South Charlaroi Havalimanı’ndan binebileceğiniz trenler ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Sizin için ekonomik bir seçenek olan trenlere terminal binasının ikinci kapısından ulaşmanız mümkündür.

Otobüs
Otobüsler ekonomik ulaşım seçeneklerinden bir diğeridir. Havalimanı terminal binasından binebileceğiniz otobüsler ile şehir merkezine yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüsler ile rahat ve ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz.

Servisler
South Charlaroi Havalimanı’ndan kalkan servis otobüsleri ile kolaylıkla şehrin farklı merkezlerine gidebilirsiniz. Brussels’e kalkan otobüsler saat 3 buçukta başlayıp her yarım saatte bir hizmetinizde iken Lille & Luxembourg’a kalkan otobüsler uçak sayısına ve saatlerine göre farklı saatlerde hizmet vermektedir.

Araç Kiralama
Araç kiralayarak şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilir aynı zamanda şehir gezintinizi daha özgür hale getirebilirsiniz. Havalimanı’ndaki araç kiralama ofislerinden ister şoförlü ister şoförsüz araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralama firmaları arasında; Europcar, Avis, Budget, Sixt ve Hertz bulunmaktadır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Brüksel varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Brüksel uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı