Hızlı Erişim

Bişkek Hakkında

Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek, aynı zamanda ülkenin de en kalabalık şehridir. Bişkek karasal iklime sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise genelde çok soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Aynı zamanda kar yağışı yaz aylarının yaz aylarının ilk günlerine kadar görülmektedir. Bişkek, geniş yolların, mermer devlet yapılarının ve Sovyetler Birliği biçiminde apartman bloklarının bir arada bulunduğu bir kenttir. Kent, bir satranç tahtası biçiminde tasarlanmış olup sokakların çoğunun iki yanında ağaçları sulama amaçlı dar parklar bulunur. Bu yolla sulanan ağaçlar yazları sıcakta gölgelik görevi gördükleri gibi şehri de güzelleştirmektedir. Bişkek aynı zamanda ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir. Bişkek genç bir şehir olsa da çevresindeki bölgede tarih öncesinden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Aynı zamanda Greko-Budist dönemi, Nesturi etkisinin bulunduğu dönem, Orta Asya hanlıklarının dönemi ve Sovyet döneminden de eserler bulunmaktadır.

Bişkek Kırgızistan'ın para birimi olan somu kullanmaktadır. Bişkek ekonomisi genelde tarıma dayalı olup şehrin dış bölgelerinde tarımsal ürünler takas edilmektedir. Bişkek'in sokakları pazar ve benzeri yerler gibi tarımsal ürün satıcılarıyla çevrilidir. Bişkek’te gezmek için en önemli yerler arasında; Meclis Binası, Manas Heykeli, Bişkek Ulusal Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi ve savaşta esir düşen işçiler tarafından yapılan Bişkek Tren İstasyonu vardır. Bişkek'te çocuklarınızın daha mutlu olabileceği bir yer arıyorsanız, ünlü eğlence parkı Panfilova'yı da rotanıza ekleyebilirsiniz çocuklarınız burada kesinlikle çok mutlu olacaktır. Bişkek’teki sanat eserlerini daha yakından görmek için Bişkek Güzel Sanatlar Müzesini gezmenizi tavsiye ederiz. Burada alışveriş yapmak istiyorsanız muhteşem zamanlar geçirebileceğiniz alışveriş’ten çok keyif alacağınız, şehir merkezinde bulunan Osh Bazar’a mutlaka gitmelisiniz. Burada şehre özgü geleneksel hediyelik eşyalarda mevcuttur. Genellikle koyun eti ve hamur işlerinden oluşan mutfağa sahip olan Kırgız lezzetlerini çok beğeneceksiniz. Bişkek’te çok sevilen at sütünü denemeyi unutmayın. Türkiye'den Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları'nın direk seferleri ile Bişkek'e uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Uçuşlar İstanbul'dan yaklaşık 5 saat 30 dakika sürmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Bişkek varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bişkek uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir