Birmingham Hakkında

Birmingham, İngiltere’nin Batı Midlands bölgesinde yer alan bir kanal şehridir. Ev sahipliği yaptığı kanalların sayısı ve güzelliği sebebi ile Venedik’e rakip olmuştur. Şehirde İngilizler dışında Asya kökenli ve İrlandalı insanlarda yaşam sürdürmektedir. Dünya’nın önemli derecede sanayi, ekonomi ve bilim merkezi olmuş durumdadır. Birmingham dünyaca ünlü müzisyenlerin yetiştiği bir kenttir. Aynı zamanda İngiltere’nin merkezinde yer alan Birmingham, Orta Çağ boyunca çok önemli bir ticaret şehri haline gelmiştir. Kent, sanayinin doğduğu ve geliştiği bir yer olduğu için pek çok teknoliji'nin merkezini bulabileceğiniz Kenttir. Şehirde içerisinde pek çok müzeyi barındıran Birmingham müzeleri, Birmingham Katedrali, Merkez Camisi, Lickey Hills Park, Warwick Kalesi, Sheakspeare'nin doğduğu Standford Upon Avon, Sarehole Su Değirmeni, Cadbury Dünyası gibi yerler sizi büyüleyecektir.

Yüzüklerin efendisi üçlemesinin yazarı olan J.R.R Tolkien’in hayatının önemli bir kısmı Birmingham da geçmiştir. Tolkien’ın kitaplarının bu kentte bir çok insanla tanışıp ve Barok mimarili kulelerden izler taşıdığı düşünülmektedir. Aynı zamanda Birmingham, İngiliz edebiyatının en önde gelen ismi olan Shakspeare’in hayata geldiği şehirdir. 
Birmingham’da İngiliz mutfağı’nın yanında Asya mutfağından da lezzetlere tanık olabilirsiniz. En ünlü lezzeti, Tatlı soğan püreli tavuktur. Eğlence anlamında da sevilen bir şehir olan Birmingham’da gece kulüpleri, tiyatrolar, barlar, komedi kulüpleri gibi eğlenebileceğiniz bir çok seçenek bulunmaktadır. Birmingham genelde tüm yıl boyunca yağışlı olduğu için daha güzel bir keşif için yaz aylarını tercih edebilirsiniz.
 

Havalimanından Birmingham Merkezine Ulaşım

Air-Rail (Yüksek Raylı Sistem)

Yerden yüksekte olan Air-Rail olarak adlandırılan raylı sistem, sizleri havalimanından Birmingham Uluslararası Tren İstasyonu’na taşımaktadır. Gün içerisinde sabah 05:15 ve gece 02:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Air-Rail ail 3’er dakikalık aralarla hareket etmektedir.

Tren
Air-Rail raylı sistemleri kullanıp Tren istasyonu’na vardıysanız, buradan 10 ila 20 dakika arası yapacağınız yolculukla New Street İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Buradan 7 ila 15 dakika aralıklarla tren bulmanız mümkündür. Trenler ise sabah 06:00 ile 23:30 arası saatleri’nde hizmet vermektedir. Trenlerin ücretleri otobüslere göre daha yüksektir. Ayrıca komşu şehirlere bağlanan daha uzun tren hatları da vardır. Tren hatların çoğu, istasyonda birbirleriyle bağlanmaktadır.

Otobüs
Gün içerisinde 15 dakikalık aralıklarla şehir merkezine sefer yapan 900 numara hatlı otobüsle şehir merkezine seyahat edebilirsiniz. Akşam saatleri ve Pazar günleri 15 dakikalık süre 30 dakikaya çıkmaktadır. Aynı rotadan yolunu sürdüren ancak daha uzun bir yolculuk yapan 97 numaralı otobüs hattına da katılabilirsiniz. Bu otobüsün avantajı ise 24 saat boyunca saat başı hizmet vermektedir. 966 numaralı otobüs ise Solihull ve Erdington bölgelerine gitmektedir. 966 numaralı otobüs, gündüzleri yarım saatte bir, geceleri ve Pazar günleri saat başı hareket etmektedir.

Otobüsler genelde sabah 05:00’da hizmete başlamaktadır. Otobüslerin bir çoğu  Bull Street, Colmore Row, Moor Street ve Priory Queensway bölgelerinden geçmektedir. Birçok hastane, alışveriş merkezi ve sayfiye bölgelerine sefer düzenleyen otobüslere denk gelmek mümküdür ancak akşam saatleri ve Pazar günleri çok nadirdir.

Servis
Havalimanı’ndan şehir içinde, Birmingham’s Digbeth Coach istasyonuna ulaşım sağlayan servis hatları da bulunmaktadır. Otobüs ücretleri ile aynı olan servisler, geceleri de hizmet vermektedir.

Tramvay
Midland Metro olarak da bilinen tramvay hattı, yer altından giden metro ile bazen karışabilmektedir. Havalimanı’ndan şehre giden bir tramvay hattı bulunmamaktadır. Şehir içerisinde hizmet veren bir adet tramvay hattı vardır. Bu hat, Snow Hill istasyonu, Wolverhampton, Jewellery Quarter, West Bornwich, Wednesbury ve Bilston bölgelerinden geçiyor. Tamvaylar, sabah 06:15 ile 23:45 saatleri arasında çalışıyor. Pazar günleri sefer saatleri, sabah 08:10 ile 23:10 olarak değişmektedir.

Taksi
Taksi ile oldukça konforlu ve hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Diğer seçeneklere göre maliyetli olsa da aceleniz var ise taksi seçeneğini kullanabilirsiniz. Taksiler 15 ila 25 dakika arasında şehir merkezine ulaşmaktadır.

Feribot
Diğer bir seçenek olan, Gas Street Basin olarak bilinen havza boyunca feribotlar da toplu taşıma aracıyla kullanılabilmektedir.

Araç Kiralama
Havalimanı’nda bulunan 7 farklı araç kiralama ofislerinden dilediğiniz ofisten araç kiralama işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca uçuşunuzdan önce aracını rezerve etme imkanına sahipsiniz. Araç kiralayarak ulaşımınızı kolaylaştırabilir ve şehir merkezini rahat, keyifli bir şekilde keşfedebilirsiniz.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Birmingham varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Birmingham uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Birmingham uçuşları Birmingham Havalimanı, Birmingham Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir