Bingol Hakkında

Bingöl, Doğu Anadolu Bölgesi'nde 281 bin 444 nüfuslu 1944 e kadar Çapakçur Kalesinden alan Çapakçur denilen günümüzdeki adını ise Bingöl Dağına ithafen adlandırılan şehrimizdir. Karasal iklimin etkili olduğu Bingöl'de Yazları sıcak ve kurak, kışları çok sert geçer 4 metre uzunluğunda kar kalınlığı görülmektedir. Mera ve çayır bitki örtüsüne sahiptir. Şehrin başlıca yayları Şerafettin Yaylaları, Çötele (Çotla) Yaylası, Kiğı Yaylası ve Dağın Düzü Yaylaları, Hırhal ve Çavreş Yaylası ve Kârer Yaylasıdır. Bingöl'ün bir çok tarihi yapıları, kaplıcaları, mesire yerleri, kamp yerleri ve mağaraları bulunmaktadır. Doğa harikası Yüzen Ada, heybetli bir manzaraya sahip Çır Şelalesi kar turizmin canlandığı Yolçatı Kayak Merkezi ve hastalara şifalı geldiği söylenen Kös Kaplıcaları Bingöl'ün görülmesi gereken eşsiz güzelliklerini ziyaret edebilirsiniz. İçli köfte, Keledoş, sorina pel, çiğ köfte, dolanger, löl ve mastuva gibi geniş mutfağa sahip yerel yemekleri ile ünlüdür.

Bingöl Havalimanından şehir merkezine 23 dakika civarı süren 18 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmeniz için özel minibüs ve otobüs şirketleri aracılığıyla ulaşım sağlamanız mümkün. 

Bingöl'e bağlı ilçeler: Yedisu, Merkez, Yayladere, Solhan, Kiğı,Genç, Karlıova, Adaklı. Plaka kodu 12'dir.

Havalimanından Bingol Şehir Merkezine Ulaşım

Bingöl Havalimanı, Bingöl şehrin merkezine 20 kilometre mesafe yer alan havalimanı 2013 yılında hizmete girmiştir. Havalimanı’ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Havayolu şirketleri yolcu servisi, taksi ve özel araç seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca Bingöl havalimanı araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Havayolu Servisleri

Bingöl merkezinden Havalimanına ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise yolcu servisleri. Uçak kalkış saatlerine göre seferler düzenlenmektedir. Yolları’nın servisini kullanarak şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Servis güzergâhları ise ‘’Havalimanı, Otogar, Ulu Cami, Öğretmen Lisesi, Rektörlük, Şehir Merkezi’’ gibi noktalara ulaşım mümkün.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Taksiciyle uygun fiyatta anlaşıp yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Muş Havalimanı'nda ulusal kiralama firmaları bulunuyor. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Bingol varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bingol uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Bingol uçuşları Bingöl Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Bingöl 1 saat, Ankara-Bingöl 1 saat 20 dakika, Antalya-Bingöl 1 saat 40 dakika, Bodrum-Bingöl 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Bingöl 1 saat 10 dakika, İstanbul-Bingöl 1 saat 10 dakika, İzmir-Bingöl 1 saat 20 dakika, Trabzon-Bingöl 40 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara, Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Bingöl uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir