Billund Hakkında

Billund, Danimarka’nın Jutland Yarımadası’nda yer alan küçük bir yerleşim kentidir. Billund kentinde Avrupa’nın en kuzeyinde bulunması sebebiyle yaz ve kış aylarında yoğun şekilde yağış görülmektedir. Danimarka’nın en çok turist görülen bölgesidir. Dünyaca ünlü Legoland'ın, çocuk, genç, yaşlı demeden herkese harika, rengarenk görünümü olan bir şehir sunuyor. 1968 yılında açılan Legoland, günümüzde dünyadaki benzerlerinin en büyüğüdür. Oyuncak merkezinin genel merkezide Billund’tadır. 1510 yılında Billund adını alan kent, Ole Kirk Cristiansen’in yatırımlarıyla çehre değişimine uğramıştır. Cristiansen, Billund Mobilya Fabrikasını alarak, fabrikada üretilen ürünlerin ahşap atıklarından küçük oyuncaklar üretimine başlamıştır. Lego oyuncakları çocuk gelişimi için çok faydalıdır. Bu lego oyuncakları Christiansen tarafından 1930’da icat edildi. Christiansen yaptırımlarına devam ederek bu oyuncaklar ile 1968 yılında müthiş bir eğlence parkı inşa etti. Genişliği 100 bin metrekareyi aşan Legoland Billund’un her bölümünde eşsiz maceralar yaşanmaktadır. Çocuklu ailelerin yoğun olarak ilgi gösterdiği kent, seneden seneye büyüyen bir ‘Lego Turizmi’ akınına uğramaktadır. Kent’in en popüler turistik yeri ve bir çok aktivitenin bulunduğu merkez ayrıca bir su parkının da yer aldığı Legoland’dir. Şehrin diğer turist çeken bölgeleri ise hayvanat bahçesi ile  Kongernes Jelling ve Vandel Müzesidir. 
 

Havalimanından Billund Merkezine Ulaşım

Taksi ve Limuzin
Şehir merkezine ulaşım için havalimanında bir çok taksi firması hizmet vermektedir. Taksilerin hemen hemen hepsi İngilizce dilini iyi bir şekilde konuşabilmektedir. Taksi ile şehir merkezine hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilmeniz mümkündür. Taksiler havalimanında 24 saat hizmet vermektedir. Ayrıca takside kredi kartı ile ödeme seçeneği de bulunmaktadır.

Otobüs
Billund Havalimanı terminal binasından çıkış yaptıktan sonra göreceğiniz duraklardan otobüs ile daha ekonomik bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Dokuz adet farklı hat bulunmaktadır. Sabah 03:50 ile gece 00:10 arasında otobüsler hizmet vermektedir. Otobüsler ile yolculuk yaptığınızda şehir merkezine yaklaşık olarak 10-15 dakika civarında ulaşabilirsiniz. Otobüs hatları ise şu şekildedir; (43, 44, 166, 144, 119, 143, 179, 166, 119).

Araç Kiralama
Billundu keşfetmeye gelip bu güzellikleri ziyaret etmek için aynı zamanda ulaşım içinde en rahat seçenek araç kiralamaktır. Araç kiralamak isteyenler Havalimanı içinde bulunan Sixt, Enterprize, Hertz, Avis, Budget ve Billeje firmalarını tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Billund varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Billund uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Billund uçuşları Billund Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir