Bilbao Hakkında

Bilbao şehri İspanya’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Arkeolojik buluntular, Bilbao’da ilk yerleşimin günümüzden 6 bin yıl önce görüldüğü bilgisini sağlıyor ancak şehrin günümüze uzanan asıl kimliğinin 1300’lü yıllarda Biskay Körfezi kıyısına ticaret limanı olarak konumlanmasıyla oluştuğu bilinmektedir. Bilbao aynı zamanda özerk Bask Bölgesi’ni  oluşturan üç vilayetten biri olan Biskayın da başkentidir. Bilbao sanayi’ de çok önemli işler yapmaktadır. Bilbao bir çok fabrika ve iş yerine sahiptir. Guggenheim Müzesi, Bilbao Fine Arts Museum, Zubizuri Köprüsü, Arriaga Tiyatrosu, Biscay Foral Delegation Palace ve Gran Via Bilbao’da mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerdir. Modern mimari denildiğinde akla ilk Guggenheim Müzesi gelmektedir. Ünlü mimar Frank Gehry tarafından 1997’de inşa edilmiştir.

Kültür, sanat açısından gelişkin olduğu için doyurucu seçenekler sunmaktadır. Bilbao’yu keşfetmek isteyenler iyi bir seyahat deneyimi yaşayacaklarından emin olabilirler. Gran Via, Bilbao’nun en ünlü işlek alışveriş caddesidir. Orada kafa dağıtmak ve çok keyifli dakikalar geçirmek için dolu dolu alışveriş yapabilmek için mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Dünya çapında bir çok markanın, mağazanın ve mükemmel ürünler bulabileceğiniz yer olarak bilinir. Aynı zamanda bir çok ünlü tasarımcıyı görme şansını yakalayabilirsiniz. Bu caddeniz yakın çevresinde alışveriş sonrası çok güzel restoranlarında yemek yiyebilirsiniz.

Bilbao Havalimanı, özerk Bask Bölgesi’nin en önemli havalimanıdır. Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 13 km uzaklıktadır. Kente yakın bir diğer havalimanı ise Vitoria Havalimanıdır. Vitoria Havalimanı’nın Bilbao’ya olan uzaklığı yaklaşık 60 kilometredir. Vitoria Havalimanı’ndan şehir merkezine toplu taşıma araçları ile ulaşımınız yaklaşık olarak 1,5 saati bulmaktadır. İstanbul-Bilbao arası uçuşların süresi yaklaşık olarak 4 saat 20 dakika sürmektedir.

 

Havalimanından Bilbao Merkezine Ulaşım

Otobüs
Havalimanı terminal binası önünde bulunan otobüsler ile, Bilbao Havalimanı’ndan şehir merkezine ve şehrin çevresinde bulunan önemli noktalarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı’ndan şehir merkezine hareket eden otobüsler sabah 06.00 ile gece 00.00 arası saatlerde çalışmaktadır. Her iki yönde de otobüsler 30 dakika da bir hareket etmektedir. Otobüs seçeneğiniz kullanarak oldukça ekonomik bir yolculuk gerçekleştirirsiniz.

Havalimanı’ndan San Sebastian ve Zarautz bölgesine ulaşım içinde otobüs seçeneğine gidebilirsiniz. Bu rotada otobüsler saat başı hareket etmektedir. Bu otobüsler hafta içi 07:45-23:45 arası hafta sonu ve tatil günlerinde ise 06:45-23:30 arası saatte bir hareket etmektedir. Bu otobüsleri kullanacaksanız San Sabastian için ödemeniz gereken tutar 16,45 euro, Zarautz için ise 14,25 euro olarak bilinir.

Özel Servisler
Çok daha kolay bir şekilde ulaşım için özel servis seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçeneği kullanmak istiyorsanız özel servislerden birine rezervasyon yaptırabilirsiniz. Özel servisler Havalimanı terminal önünden yolcularını almaktadır. Bu servisler, şehirde hizmet veren oteller aracılığındadır. Şehre gelmeden önce otelinizle görüşerek hem servis saatleri hem de ücretler hakkında bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Limuzin 
Bilbao yolcularının hizmetinde Limuzin ve diğer lüks araçlar da bulunmaktadır. İş seyahati için şehre gelenler için genelde kullanılmaktadır.  Aynı zamanda araç kullanmak istemeyen ziyaretçiler tercih etmektedir. Bu konuda hizmet veren firmalara internetten ulaşıp rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rezervasyon yaptırdığınızı varsayarsak havalimanı terminali önünde aracınızın sizin için hazır beklemesini sağlarsınız. Seyahat planlarınızı yaparken otelinizi arayıp lüks araç veya limuzin konusunda detaylı bilgi alıp eğer böyle bir hizmetleri varsa isterseniz rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bilbao havalimanına indiğinizde isteğe bağlı olarak şoförlü veya şoförsüz olarak rezervasyon yaptırdığınız aracınız kapınızda kapıda hazır bulacaksınız.

Araç Kiralama 
Havalimanı ile şehir merkezi arası ulaşım için en sık tercih edilen seçenek araç kiralamadır. AVIS, Europcar, Sixt ve Hertz havalimanı’nda bulunan araç kiralama firmalarıdır. Enterprise firmasından da aracınızı kısa işlemler sonucu kiralayabilirsiniz. Araç kiralayacaksanız mutlaka geçici bir sürücü belgeniz olması gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Bilbao varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bilbao uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Bilbao uçuşları Bilbao Tren Havalimanı, Bilbao Airport Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir