Batum Hakkında

Batum, Gürcistan’ın Türkiye sınırında aynı zamanda Türkiye’nin de doğu sınırında ve Karadeniz kıyısında yer alan Gürcistan Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkentidir. Karadeniz’in en önemli liman kentlerinden biridir. Batum, Sarp Sınır Kapısı ile Türkiye’ye açılmıştır. Sarp Sınır Kapısı’nın açılmasının ardından ve Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılmasının ardında Türk turistlerin yoğun ilgi gösterdiği kent haline gelmiştir. Türkiye’den Azerbaycan’a ve Kafkasya’ya karayolu ile geçiş yolu üzerinde konumlanan Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son durağıdır. Bu sebeplerden dolayı önemli bir ticaret ve liman şehridir.

Roma dönemi eserlerini de sunan Batum, eşsiz güzel binaları ve parkları ile göz kamaştırmaktadır. Şehirde mutlaka gezmeniz gereken yerler olarak; Acara Devlet Müzesi, Aziz Matthias anıt mezarı, Apsaros Kalesi, Osmanlı eseri Orta Cami, Batum Devlet Parkı ve Akvaryum gibi harika yerlerdir. Batum’da genelde tropikal bir iklim olduğu için enteresan bitki türlerine rastlamanız mümkündür. Batum’a yaz kış demeden yılın her mevsimi gidebilirsiniz. Batum’a isterseniz Artvin’den Hopa sınır kapısından karayolu ile ulaşım da gerçekleştirebilirsiniz. Batum’da dolaşırken ve alışveriş yaparkende son yıllarda artan Türk turisleri sebebi ile zorluk yaşamazsınız. Batum’da para birimi Lari’dir. Gürcistan’da vize konusu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Gürcistan Türk vatandaşlarından 90 güne kadar turistik seyahatlerinize izin vermektedir. Aynı zamanda nüfus cüzdanı ile giriş yapmanız da mümkündür. Batum, Gürcistan’ın Türkiye sınırında aynı zamanda Türkiye’nin de doğu sınırında ve Karadeniz kıyısında yer alan Gürcistan Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkentidir. Karadeniz’in en önemli liman kentlerinden biridir. Batum, Sarp Sınır Kapısı ile Türkiye’ye açılmıştır. Sarp Sınır Kapısı’nın açılmasının ardından ve Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılmasının ardında Türk turislerin yoğun ilgi gösterdiği kent haline gelmiştir. Türkiye’den Azerbaycan’a ve Kafkasya’ya karayolu ile geçiş yolu üzerinde konumlanan Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son durağıdır. Bu sebeplerden dolayı önemli bir ticaret ve liman şehridir.

Roma dönemi eserlerini de sunan Batum, eşsiz güzel binaları ve parkları ile göz kamaştırmaktadır. Şehirde mutlaka gezmeniz gereken yerler olarak; Acara Devlet Müzesi, Aziz Matthias anıt mezarı, Apsaros Kalesi, Osmanlı eseri Orta Cami, Batum Devlet Parkı ve Akvaryum gibi harika yerlerdir. Batum’da genelde tropikal bir iklim olduğu için enteresan bitki türlerine rastlamanız mümkündür. Batum’a yaz kış demeden yılın her mevsimi gidebilirsiniz. Batum’a isterseniz Artvin’den Hopa sınır kapısından karayolu ile ulaşım da gerçekleştirebilirsiniz.

Batum mutfağında Gürcülere özgü bir çok lezzet bulunurken aynı zamanda yanı sıra alışkın olduğumuz Karadeniz yemeklerine benzer bir çok lezzete de rastlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları; Karadeniz kır pidesine benzeyen üstü açık hazırlanan pide, Acara Haçapurisi, çok lezzetli peynirler. Batum’da oldukça yaygın olan bir diğer lezzet ise, Kafkas Coğrafyasının en tanınan yemeklerinden biri olan Hıgel. Batum’un kendine has maden suyu ve meyveli sodalarıda beğeni toplamaktadır.

İstanbul-Batum arası uçak seyahati yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Şehir merkezine 3 km uzaklıkta olan havalimanını zaman zaman ülkemizin kuzey bölgesinde yaşayan Türk vatandaşları da kullanmaktadır. Ayrıca Havaş servislerinin Hopa’dan Batum Havalimanına ulaşım için servisleri de mevcuttur.
 

Havalimanından Batum Merkezine Ulaşım

Taksi
Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için en hızlı ve kolay seçenek taksilerdir. Şehre 3 km uzaklıkta olan taksiler ile uygun bir fiyata 10-15 dakika arası süren bir yolculukla ulaşmanız mümkündür. Taksilere uçağınız indiği andan itibaren ulaşabilirsiniz.

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın bir başka seçeneği ise otobüslerdir. Otobüsler ile daha ekonomik bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Belediye otobüsleri ile şehir merkezine 20-25 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Uçağınız indikten sonra terminal binasının yanından kalkan otobüslere ulaşabilir ve beklemeden şehir merkezine yolculuğunuzu başlatabilirsiniz.

HAVAŞ
Havaş servisleri ile Türkiye Hopa ilçesine gidecekler için kullanılabilecek mükemmel bir kolaylık yöntemidir. Havaş havalimanına inen bütün uçaklar için servis düzenlemektedir. Uçağınız indikten 25 dakika sonra Hopa’ya hareket eden Havaş Servislerini kullanabilirsiniz. Yaklaşık 50 dakika süren bir yolculuğun ardından Hopa Havalimanında inebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Batum varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Batum uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı