Batman Hakkında

Batman Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan kentimizdir. Nüfusu yaklaşık olarak 617.790 olarak gözlenmiştir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Batman’da Akdeniz iklimi görülmektedir. Hala faaliyette olan petrol kuyuları bulunan Batman, petrolün çıktığı yer olarak bilinir. Batman’a geldiyseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler gerçek bir doğa harikasıyla, Orta Çağ’dan kalma köprüler, Hasankeyf Antik Kenti, Camii minareleri ve binlerce mağara.

Batman mutfağında en meşhur yemek mumbar dolmasıdır. En çok sevilen lezzetlerden biri olan Çiğ Köfte’yi Batmanda da mutlaka tatmalısınız. Hamur, Et ve tavuğun buluşmasıyla enfes bir lezzet haline gelen perde pilavı tadını damaklarda bırakan lezzetler başında gelir. Derin bir kuyuda yapılan tandır ekmeğini yemeden dönmeyin.

Batman Havalimanın merkeze uzaklığı 4 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Batman-İstanbul, Batman-İzmir, Batman-Ankara arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır. 

Batman’a bağlı ilçeler; Beşiri, Geçüş, Hasankeyf, Kozluk, Sason. Plaka kodu 72’dir. 

Havalimanından Batman Şehir Merkezine Ulaşım

Batman Havalimanı, şehir merkezine 15 dakika sürüyor yaklaşık 7 kilometre mesafede konumlanıyor. 1998 yılında açılan havalimanı sivil kategoride hizmet sağlıyor. 2010 yılından itibaren DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir.

Havalimanı'ndan şehir merkezinden havalimanı servisleri, belediye otobüsü, özel yolcu servisi, özel araç ve taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Belediye Otobüsü

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Sabah 07:00’den akşam 18:20’ye kadar otobüs seferleri uçakların havalimanına iniş saatine göre hareket ediyor ve yolcularını yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede Batman şehir merkezine ulaşımını sağlıyor.

Batman Havalimanı’ndan hareket eden otobüsler Gültepe Kavşağı, Diyarbakır Caddesi, İlçe Otogarı ve Belediye gibi güzergahlara ulaşım sağlıyor. Batman'da farklı noktalara yolculuk yapmak isterseniz bu duraklardan birinde inerek farklı otobüs hatlarına veya minibüslere ve taksilere aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz. Batman’da şehir merkezinin çok büyük olmaması havalimanı ile şehir merkezi arasında mesafelerin de genel olarak kısa olmasını sağlıyor.

Havalimanı Servisleri

Batman Havalimanı'ndan şehrin merkezine ulaşımınızı Havalimanı servisleri ile sağlayabilirsiniz. Havalimanı servisleri diğer alternatif ulaşım araçlarına göre hem ekonomik hem de hızlı seçenekler arasında yer alıyor. Türk Havayolları ve Anadolujet hava yollarının sağlamış olduğu servislerle Batman şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı terminal girişinden yolcularını alan servisler kent merkezinde Batman Belediyesi önüne kadar ulaştırıyor.

Özel Yolcu Servisleri

Batman Havalimanı ile kent merkezi arasında ulaşım için özel yolcu servislerinin rahat ve konforlu araçlarını da tercih edebilirsiniz. Bu servisler sadece birkaç dakika içinde dilediğiniz noktaya ulaşmanızı sağlıyor.

Özel servislerin bir diğer avantajı ise havalimanı çıkışından alarak gideceğiniz yerin kapısına kadar bırakmaları. Şehirde servis olanağı sunan çok sayıda firma bulunuyor. Bu firmalardan biri ile görüşerek veya internet üzerinden rezervasyon yaptırarak uçağınızın Batman’a iniş saatinde terminal kapısında hazır bulabilirsiniz.

Özel yolcu servisleri ile Batman şehir merkezinin dışında kentin çevresinde bulunan Hasankeyf, Kurtalan, Silvan, Midyat gibi farklı rotalara da kolayca seyahat edebilirsiniz.

Taksi

Batman Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Şehri bilmiyorsanız, gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de tercih edebilirsiniz. Fakat biraz daha pahalı bir yolu seçmiş olursunuz. Havalimanı önünde her saat taksi bulabilirsiniz.

Özel Araç

Batman Havalimanı’ndan kendinize veya yakınlarınıza ait özel aracınızla şehir merkezine yaklaşık 15 dakika içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı girişinde yer alan bekleme alanları ve daha uzun süreli duraklamalar için park alanı özel araçların bu rotada en kullanışlı ve cazip seçeneklerden biri olmasını sağlıyor.

Araç Kiralama

Batman Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Batman varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Batman uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Batman uçuşları Batman Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Batman 1 saat, Ankara-Batman 1 saat 30 dakika, Antalya-Batman 1 saat 50 dakika, Bodrum-Batman 1 saat 30 dakika, Gaziantep-Batman 1 saat, İstanbul-Batman 1 saat 20 dakika, İzmir-Batman 1 saat 30 dakika, Trabzon-Batman 1 saat 10 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, Pegasus İstanbul, AnadoluJet İstanbul, Ankara, Samsun şehirlerinden direkt Batman uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı