Bakü Hakkında

Bakü, Azerbaycan'ın, Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan başkentidir. Şehirde yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Kafkasya’nın en büyük şehri, en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azeriler oluşturur. Bakü, ülkenin petrol kaynaklarının işletilmeye başladıktan sonra zamanla zenginleşmiştir. Özellikle ışıklandırması ile dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bakü’nün geceleri ışıklandırması, ilk defa görenleri kendine hayran bırakıyor. Tüm tarihi ve önemli binalar ışıklandırılıyor ayrıca akşamları Parlamento Binası'nın karşısındaki Alev Kuleleri'nden ışıklandırma yapılıyor ve bu ışık gösterisi Azerbaycan bayrağını tutan bir askerle son buluyor. Bakü her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’ye vize kolaylığı sağlıyor oluşu ve konuşulan dil açısından yakınlığı ile Bakü, özellikle Türkiyeli misafirler için çokça tercih edilen bir yerdir.

Azerbaycan'da turizm her yıl biraz daha gelişmektedir ve bundan en çok yararlanan da Bakü'dür, çünkü Bakü Azerbaycan turizminin ana merkezidir ve ülkenin otelleri, restoranları, barları ve gece kulüplerinin çoğu Bakü'de bulunmaktadır. Belediye, şehirde birçok geliştirme çalışması yapmaktadır; ve bu sayede zaman geçtikçe şehrin altyapısı hızla gelişmektedir. Bakü’de gezebileceğiniz muhteşem yerler arasında; Kız Kulesi, Şirvan Şahlar Sarayı, Ateşgah, Türk Şehitliği, Apseron Yarımadası, Kristal Salon, Teze Pir Camisi, Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Çeşme Meydanı, Parlamento Binası ve Bakü Filarmoni Binası gibi olan yerleri gezmenizi tavsiye ederiz.  

Bakü’de yeme içme konusunda asla sıkıntı yaşamazsınız. Türk mutfağı ile benzerlikler gösteren Azerbaycan mutfağında hamur işleri, et yemekleri, dolmalar ve pilav çeşitleri en çok tercih edilen yemekler arasında. Ülkemizden çok farklı olan bir çay ritüeli bulunmaktadır. Çay kültüründe önemli bir yeri olan diğer lezzet ise şeker yerine mürebbe adı verilen reçellerdir. Bakü’de çaylar farklı reçel türleri ile servis edilmektedir.
 

Havalimanından Bakü Merkezine Ulaşım

Metro
Bakü’de bulunan metro hatlarından hiçbiri Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na ulaşmıyor. Bununla ilgili olarak 116 numaralı otobüsle 40 dakikalık bir yolculuk ardından sizi doğrudan İç şehre, 28 Mayıs Caddesi’ne ve şehrin diğer merkezi noktalarına taşıyacak metronun Köroğlu istasyonuna ulaşabilirsiniz. Metro hattı üzerinde ayrıca Azerbaycan’ın en büyük stadı olan Tefik Behramov Stadı da yer alıyor.

Havalimanı Otobüsleri
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için havalimanı otobüslerini de kullanabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan 28 Mayıs Caddesi’ndeki Vurgun Park’a her yarım saatte bir otobüs seferleri düzenleniyor. Şehir merkezine ulaşmanın yaklaşık 50 dakika sürdüğü otobüslerle seyahatin fiyatı ise oldukça ekonomiktir. 

Taksi
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın bir diğer seçeneği ise taksilerdir. Terminal binalarının çıkışında yer alan taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi ile havalimanı şehir merkezi arası yaklaşık 25 ila 30 manat arası yani 45 – 50 TL arası bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Araç Kiralama
Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımı kolaylaştırmak adına ve daha özgür bir gezinti yapmak için araç kiralamak ideal bir seçenektir. Rahat bir trafiğinin olması yanında araçlar için gerekli yakıtların da ucuz olması bu seçeneği daha cazip kılıyor. Havalimanı’nda düşük giyatlı araçlardan lüks araçlara kadar dilediğiniz gibi araç kiralama işlemi yapabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Bakü varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bakü uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Bakü uçuşları Zabrat Airport Havalimanı, Heydar Aliyev Uluslararası Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir