Atina Hakkında

Antik dünyanın başkenti olan Atina, aynı zamanda Antik yunan medeniyetinden bu yana ticaret ve kültür anlamında başkenttir. Atina günümüzde ise Yunanistan’ın başkenti konumundadır. Atina’da Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve ılımandır. İsmini savaş tanrıçası Athena’dan almıştır. Atina’da ki en meşhur antik ören yeri şehrin tepesinde bulunan Akropolistir. Atina ülkenin en kalabalık ve en büyük şehridir. Para birimi Euro olan Atina’da ana dil Yunancadır. Denizle iç içe olanlar için ve tarih meraklıları için cazibe merkezi olan Atina da gezilebilecek yerler; 

Zafer Tanrısı Nike adına yapılan Nike ve Zeus Tapınağı gibi tapınaklar, Arkeoloji Müzesi, gece hayatının ve eski Yunan kültürünün merkezi Plaka semti, Sintagma ve Monastiraki meydanları gezip görebileceğiniz çok önemli ve güzel yerlerdir. Dünyadaki ilk olimpiyatlar Atina’da 1896 yılında yapılmıştır. Pire Limanı’da Atina’nın bir başka turistik limanı olarak bilinmektedir. Atina’da hangi mevsimde giderseniz gidin ziyaretlerinizde şikayetçi olmazsınız. Ancak bahar ayları daha çok tercih edilmektedir.

Atina’da bizim damak tadımıza çok yakın olan Yunan mutfağında hiç yabancılık çekmeyeceksiniz ve harika lezzetlere şahit olacaksınız. Atina’daki en meşhur yemek ne diye sorarsanız, bu sorunun cevabı olarak et şiş gelmektedir. Atina’da yiyebileceğiniz diğer meşhur yemekler ise, gyros(döner), moussaka (musaka), bamies(bamya), savridia(uskumru) gibi lezzetler gelmektedir. Yunanların yemek kültürü ile hazırlanmış ve zeytinyağı ile hayat bulmuş Atina restoranlarında ziyafet çekmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.
 

Havalimanından Atina Merkezine Ulaşım

Otobüs
Havalimanı’nın idare binası önünde yer alan otobüsler ile şehir merkezine ulaşmanız çok kolay ve konforludur. Otobüsler ile Atina’nın merkezindeki Sintagma Meydanı, Agios Fanourios ve Atina Akademisi gibi yerlere ulaşım sağlayabilirsiniz. X95 hatlı numaralı otobüse binip yaklaşık olarak bir saat süren bir yolculuk geçirdikten sonra şehir merkezine gidip istediğiniz durakta inebilirsiniz.

Tren-Metro
Atina’da son dönemde Latin alfabesi kullanılmaya başlansa da tam manasıyla her yerde Latin alfabesi hakim değildir. Bu sebepten dolayı istasyon isimleri ve kaçıncı sırada olduğunuz çok önemlidir. Havalimanı’nda bineceğiniz tren hattında buna dikkat etmeniz gerekir. M3 isimli hat Sintagma’ya kadar gitmektedir. Atina’nın önemli meydanı Omonia’ya ulaşmak için ise metroya bindikten 3 durak sonra inebilirsiniz. Pire limanına giden tren hattı da Venizelos Havalimanı’nda bulunmaktadır.

Taksi
Havalimanı’ndan taksi ile şehirde dilediğiniz noktaya ulaşım sağlamanız mümkündür. Atinalı taksiciler oldukça hoşgörülü ve muhabbetleri iyi insanlardır.

Araç Kiralama
Venizelosa Havalimanı’ndan aynı zamanda şehir merkezine ulaşımın diğer  bir seçeneği Araç kiralamaktır. Araç kiralayarak hem şehri daha rahat bir şekilde gezip görebilir hem de ulaşım sorunu yaşamazsınız. Araç kiraladıktan sonra önce 10 km A64 yolunda gidip daha sonra Attiki otoyoluna çıkmanız gerekmektedir. Attiki otoyolu sizi doğrudan Atina merkezine götürecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Atina varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Atina uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Atina uçuşları Athens Havalimanı, Ohio University Havalimanı, Mcminn County Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı