Hızlı Erişim

Aşkabat Hakkında

Aşkabat Türkmenistan'ın başkentidir. Türkmenistan'ın en büyük şehridir. Kopet Dağları'nın eteğinde, Karakum Çölü'nde bulunmaktadır. Aşkabat, tam olarak Türkmenistan'ın güneyinde, İran sınırından 26 km'de yer alır. Aşkabat’ta hava sıcaklığı yazın 40-45 derecelerde iken, kışın ise 10-15 derece arasında görülmektedir. Aşkabat bir başkent olarak çeşitli yönetim binalarıyla donanmıştır. Bunlar özellikle şehrin en önemli caddesi olan Türkmenbaşı Caddesi'nde bulunmaktadır. Kent bir endüstri merkezi değildir. Şehir merkezindeki ekonomik faaliyetler küçük esnaf dükkanları ve devlete ait olan mağazalarla sürmektedir. Şehirde bir kültür merkezi, üniversite, çeşitli yüksekokullar, tiyatro, müzeler ve bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Şehre 1300 metre yüksekten bakabiliyor olmanız mükemmel manzaralara şahit olacağınız anlamına gelmektedir. Bunun için ise Türkmenbaşı teleferiği sabah 9 ve akşam 10 arasında hizmet vermektedir. Türkmenbaşı teleferiğine binip bu eşsiz manzaraya tanık olmanızı tavsiye ederiz.

Aşkabat'ta ulaşım otobüs, dolmuş ve taksilerle yapılmaktadır. Şehir de yollar çok geniş ve özellikle 4 şeritlidir. Kentteki hemen hemen tüm özel araçlar aynı zamanda taksi olarak da hizmet vermektedir. Ülkede petrol ve gaz çok ucuz ve bol olduğundan ötürü küçük motorlu ekonomik araçlar son derece azdır. Aşkabat’ta mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında; Sanat Müzesi, Ülke Müzesi, Tarih Müzesi ve botanik bahçesi bazı görülmeye değer yerlerdendir. Aşkabat ayrıca ülkenin el sanatları merkezi durumunda ve özellikle de el dokuması halılarıyla meşhurdur.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Aşkabat varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Aşkabat uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir