Amsterdam Hakkında

Amsterdam, Hollanda'nın başkentidir. Ancak Hollanda, hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey'den yönetilir. Şehir, ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır. Amsterdam 12. Yüzyılda Amstel ırmak kıyısında balıkçı köyü olarak bulunsa da, günümüzde Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biridir. Adı, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi olan Amstelredamme'ın zamanla Amsterdam olmasından gelmektedir. Amsterdam eskiden kalma yapıları ile  Avrupa'daki en köklü kent dokularından birini barındırır. Şehrin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihi evlerin bir bölümü bugün ev, geri kalanı ise, kamu ya da özel işyeri olarak kullanılmaktadır. Amsterdam’da çok sayıda tekne evleri de bulunmaktadır. Bunlar genellikle eski teknelerden tasarlanmıştır. Ünlü Amsterdam sakinleri arasında Anne Frank, ressam Rembrandt van Rijn ve Vincent van Gogh adlı sanatçılar ve filozof Baruch Spinoza yer almaktadır.

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam, eğlence ve sanatın buluştuğu adrestir. 24 saat sınırsız eğlence arayanlar bu adreste buluşmalıdır. Ayrıca şehirde Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi ve ünlülerin balmumu heykellerinin yapıldığı Madame Tussauds Müzesi en önemli müzelerindendir. Stedjik müzesine gidip Picasso ile karşılaşmayı ihmal etmeyin. Şehrin kalbinin attığı yer Dam Meydanı'dır. Amsterdam’da en popüler alışveriş caddesi Kalverstraat Caddesi’dir. Çok büyük keyif veren kanallarda tekne gezintisi yapmadan dönmeyiniz. Mükemmel Hollanda lezzetlerini tatmak için D’vijff Vlieghen’e kesinlikle gitmelisiniz. 5 evin birbirine koridorlarla bağlanmasından oluşan bu lokantada dünya mutfaklarından örneklerde barınmaktadır. Ayrıca burada lüks lokantalarda kravat zorunluluğu olduğunu da unutmayınız.
 

Havalimanından Amsterdam Merkezine Ulaşım

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine giderken otobüs seçeneğine de başvurabilirsiniz. GVB tarafından işletilen otobüsler şehrin her yerine gider. Ayrıca dilediğiniz yerde şoföre bildirip iniş yapabilirsiniz.

Tramvay
Tramvay seçeneğini kullanarak şehir merkezine ulaşımınızı gerçekleştirmeniz mümkündür. Tramvay seçeneği ekonomik seçenekler arasındadır.

Bisiklet
Amsterdam’da şehir için en yaygın ulaşım aracı bisiklet. Çocuğundan yaşlısına herkes bisiklet kullanıyor. Şehrin hemen her bölgesinde bisiklet park alanlarını görebilirsiniz. Dam Meydanı’ndan ve farklı yerlerden de rahatlıkla bisiklet kiralanabilir. Her yerde bisiklet yolları, bisiklet lambaları görmek mümkün. Yollarda geçiş üstünlüğü hep bisiklet sürücüsüne ait. Araç kullanırsanız bu kurallara dikkat etmeniz şart. Günlük ya da haftalık ya da belirli saat dilimleri için bisiklet kiralayabilirsiniz.

Taksi
Toplu taşıma araçlarının yanı sıra taksi seçeneğine de başvurabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilirdiniz. Fakat taksi ücretleri toplu taşıma araçlarına göre daha pahalıdır.

Otobüs
Havalimanı’nın önünden 15 dakika da bir hareket eden bu otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Schiphol Havalimanı’ndan 197 no'lu otobüsle şehir merkezine ya da Leidsepleine kadar ulaşılabilir. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. 

Tren
Schiphol Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın en pratik yolu tren. Yaklaşık saatte 5 kez tren seferi yapılıyor. Seferler oldukça sık. Kaçırdım diye üzülmeyin 12-13 dakika sonra yeni bir tren daha gelecektir. Gece ise yine daha seyrek olsa da, tren seferleri yapılıyor.

Araç Kiralama
Araç kiralayarak hem şehir merkezine ulaşımınızı kolaylaştırıp hem de bu mükemmel şehri daha özgür bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Araç kiralamak için havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralayabilirsiniz. Havalimanı’nda bulunan bazı araç kiralama firmaları Europcar, Sixt, Budget, Alamo, Hertz ve Avis şeklindedir. Aracınızı kiralarken otomobili alacağınız ve teslim edeceğiniz yeri belirtmeyi unutmayınız. 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Amsterdam varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Amsterdam uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Amsterdam uçuşları Schiphol Airport Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı