Amasya Merzifon Havalimanı Hakkında

Amasya Merzifon Havalimanı, Amasya'nın Merzifon ilçesinde bulunuyor. İç hat seferleri düzenleyen havalimanı Merzifon ilçesine 6 km, Amasya'ya 45 km uzaklıkta konumlanıyor. 2008 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri amaçla kullanılan havalimanı sivil oluşumların tamamlanmasıyla birlikte sivil ve askeri kategorideki hizmet sağlıyor. Bulunduğu konum itibarıyla Çorum, Tokat ve Samsun'un bazı ilçelerinde bulunan yolculara da hizmet sağlıyor. 2009 yılında ilk yurtdışı uçuşu Suudi Arabistan'ın Cidde şehrine gerçekleşmiştir. Amasya Havalimanı 1200 metrekarelik alanda yer alan iç hat ve dış hatlar tek terminal binası olarak hizmet veriyor. Yıllık 500 bin yolcu kapasitesine sahiptir. Ayrıca Havalimanı "Yeşil Havalimanı" ve "Engelsiz Havalimanı Kuruluşu" unvanlarına da sahip. Amasya Uçuşlarını; Türk Hava Yolları ile haftanın her gün İstanbul Havalimanı'ndan, Anadolu Jet ve Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Amasya Havalimanına direkt uçuşlar düzenliyor.

Amasya Merzifon Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Amasya Merzifon Havalimanı şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. 2008 yılında açılan havalimanı Türkiye'nin sivil ve askeri kategoride hizmet veren havalimanıdır.

Havalimanı'ndan şehir merkezinden gitmek için farklı ulaşım seçenekleri buluyor. Havayolu servisi ve taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Amasya Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için havayolu şirketi yolcu servislerini tercih edebilirsiniz. Uçak iniş saatlerine göre havalimanı önünden kalkıyor. Türk Hava Yollarına ait yolcu servisleri havalimanından Çorum Devlet Tiyatrosu önüne; Amasya THY Başlangıç Turizm önüne; Tokat-Erbaa-Niksar yönünde ise Erova Yazıhanesi önüne ve otogara kadar ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksi durağı her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis ve Sima Oto gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Şehir Merkezinden Merzifon Havalimanı'na Ulaşım

Amasya Merzifon Havalimanı şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. 2008 yılında açılan havalimanı yalnızca iç hat uçuşlarına açık olan Havalimanı, sivil ve askeri olarak faaliyet gösteriyor. Bulunduğu konum itibarıyla Çorum, Tokat ve Samsun'un bazı ilçelerinde bulunan yolculara da hizmet sağlıyor.

Şehir merkezinden Amasya Havalimanı’na HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Havalimanına; havayolu yolcu servisi ve taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca şehir merkezinde araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Şehir merkezinden Sinop Havalimanı'ndan ulaşım sağlamak için en iyi alternatiflerden biri de yolcu servisleri. Türk Hava Yolları’na hizmet veren yolcu servisleri. Çorum Devlet Tiyatrosu önünden Havalimanı'na; Amasya Kredi Yurtlar Kurumu önünden, Tokat-Erbaa-Niksar yönünde ise Erova Yazıhanesi önünden kalkan servisler sonra otogar durağında yolcu alarak havalimanına ulaşım sağlıyor.

Taksi

Şehir merkezinde bulunduğunuz her noktadan taksilerle havalimanına ulaşabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Taksi şehir merkezinde 24 saat hizmet vermektedir.

Araç Kiralama

Şehir merkezinden havalimanına konforlu ve hızlı ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de araç kiralama. Araç kiralama firmalarının kent merkezindeki ofislerinden kiralayabileceğiniz araçlar ile havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Amasya Merzifon Havalimanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar, şehir hakkında bilgi alabileceğiniz danışma ofisi, yemek yiyebileceğiniz kafe, restoran 30 araç kapasiteli otoparka sahip olan Havalimanı’nın 4 adet check-in bankosu bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Amasya Merzifon Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Amasya Merzifon Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, Merzifon Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden Merzifon Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir