Amasya Hakkında

Orta Karadeniz bölgesinde bulunan Amasya şehzadeler şehri olarak da biliniyor. Osmanlı mimarisi yalıları ile ve şehrin ortasından geçen Yeşilırmak Nehri ile ünlüdür. Yeşilırmak Nehrini çevreleyen Yalılar, Arkeoloji Müzesi, Kral Mezarları ve Amasya Kalesi, Haliliye Medresesi, Halifet Gazi Kümbeti,  Sultan II. Bayezid Külliyesi, Kapı Ağa Medresesi ile Ezine ve Taş Han gezilebilecek yerler arasında yer almaktadır. En Meşhur bilinen Şehzade Konağı Yalısı'dır. Karasal iklimi ile Karadeniz iklimi arası bir iklim görülen Amasya'da yazları karasal iklim kadar kurak, kışları Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Ara geçiş iklimi görülmektedir.

Kurtuluş Savaşını simgeleyen Amasya Kongresine ev sahipliği yapmıştır. Küçük pembemsi elmasıyla ünlü şehir’ in en önemli geçim kaynağı tarımdır. 338 bin nüfuslu Kente Otobüs, Tren, Havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Amasya Havalimanı Merzifon'a 6 km uzaklıkta Amasya'ya 44 Km Çorum'a ise 64 Km mesafededir. Çorum, Tokat ve Samsun illerinin yakın olması sebebiyle bu ilçelerdeki yolculara da hizmet sağlamaktadır. Amasya-İstanbul, Amasya-İzmir, Amasya-Ankara arasında  en çok karşılıklı olarak uçak seferleri yapılmaktadır. 

Amasya’ ya bağlı ilçeler: Merzifon, Hamamözü, Göynücek, Suluova, Gümüşhacıköy, Taşova. Şehrin plaka kodu ise 05'tir. 

Havalimanından Amasya Merkezine Ulaşım

Amasya Merzifon Havalimanı şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. 2008 yılında açılan havalimanı Türkiye'nin sivil ve askeri kategoride hizmet veren havalimanıdır.

Havalimanı'ndan şehir merkezinden gitmek için farklı ulaşım seçenekleri buluyor. Havayolu servisi ve taksi seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu Servisi

Amasya Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için havayolu şirketi yolcu servislerini tercih edebilirsiniz. Uçak iniş saatlerine göre havalimanı önünden kalkıyor. Türk Hava Yollarına ait yolcu servisleri havalimanından Çorum Devlet Tiyatrosu önüne; Amasya THY Başlangıç Turizm önüne; Tokat-Erbaa-Niksar yönünde ise Erova Yazıhanesi önüne ve otogara kadar ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksi durağı her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal ve uluslararası araç kiralama firmaları bulunuyor. Avis ve Sima Oto gibi firmaların kiralama ofisleri var. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Amasya varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Amasya uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Amasya uçuşları Merzifon Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Amasya 1 saat 20 dakika, Ankara-Amasya 50 dakika, Antalya-Amasya 1 saat 10 dakika, Bodrum-Amasya 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Amasya 1 saat 20 dakika, İstanbul-Amasya 1 saat, İzmir-Amasya 1 saat 30 dakika, Trabzon-Amasya 1 saat sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Amasya uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir