Aktau Hakkında

Aktau, Kazakistan’ın güneybatısında ve Hazar denizi kıyısında bulunmaktadır. Yaz mevsimleri kurak geçerken kış mevsimlerinin de kurak geçtiği bilinmektedir. Mangystau Bölgesi’nin de başkentidir. Büyük miktarda uranyum ve petrol rezervleri bulunmaktadır. Kazakistan’ın en planlı ve düzenli şehri olarak söylenilmektedir. Ayrıca doğalgaz bakımından da oldukça zengin ve gelişkindir. Aktau, deniz seviyesinin 18 metre altında bulunmaktadır. Aynı zamanda da “Beyaz Dağ” anlamını sürdürmektedir. Kazkistan'ın Mangışlak yarımadasında bulunan Mangistav Eyaleti’nin merkezi konumundadır.

Tarihsel özelliklerini gözler önünde gösteren Aktau, turistik açıdan zengin bir topluma ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça planlı ve düzenli gelişmiş olan Aktau, limanları ve ülkenin denizaşırı ticaret yollarına bağlantı sağlamaktadır. Aktau'nun turizm yatırımları çok zengindir. Şehrin en önemli ekonomik sektörleri petrol, doğalgaz, ticaret ve uluslararası taşımacılıktır. Hazar denisi kıyısında yer alan limanları deniz turizmi ve su sporlarının merkezi halindedir. Başlıca gezilecekler listenize turistik açıdan zengin ve tarihsel özellikleri çok iyi sunan, Yntimak Meydanı, Botanik Bahçesi, Beket-Ata Camii ve Drama Theatre gibi ziyaretinden memnun kalabileceğiniz yerleri ekleyebilirsiniz. 
 

Havalimanından Aktau Merkezine Ulaşım

Otobüs
Havalimanı’ndan şehir merkezine veya şehrin başka noktalarına ulaşımınızda çok ekonomik bir seçenek olan otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs biletleri yaklaşık olarak 30 tenge civarındadır. Bu otobüsler ile şehir merkezine 45-50 dakika süre ile ulaşmış oluyorsunuz. Otobüslere terminalin hemen çıkışında rastlayabilirsiniz.

Matruşka
Minibüs boyutlarında olması ve görünüşü sebebiyle Matruşka ismi verilen mini otobüsler ile ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Büyük otobüslere göre daha az yolcu alan ama daha fazla rotaya ulaşan Matruşkalar işinize yarayacaktır. Matruşka ile şehrin herhangi bir noktasına uygun bir fiyata ulaşabilirsiniz. Şehirde çok fazla görebileceğiniz Matruşkaların bir kısmı havalimanından geçmektedir. Matruşkalar’ın üzerinde kalkış ve varış noktaları yazmaktadır.

Taksi
Aktau Havalimanı’ndan şehir merkezine çok hızlı ve konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak bu ulaşım için yaklaşık olarak 1750 tenge ödemeniz gerekmektedir. Havalimanı’nın her çıkışında taksiler sizi hazır olarak bekleyecektir. Bu taksilerden istediğinizi seçerek dilediğiniz noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama
Aktau Havalimanı’nda bulunan bir çok araç kiralama ofisinden araç kiralayabilirsiniz. Ancak araç kiralayacaksanız bu işlemi daha önceden araştırıp yaparsanız çok daha uygun fiyata araç kiralamış olabilirsiniz. Ön rezervasyon yaptıktan sonra havalimanında birkaç küçük işlem sonucunda aracınızın anahtarını alabilirsiniz. Havalimanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak yaklaşık 30 dakika süre ile gidebilirsiniz. Şehirde trafik çok yoğun olmadığı için araç kiralamak oldukça ideal bir seçenektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Aktau varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Aktau uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Aktau uçuşları Aktau Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı