Ağrı Havalimanı Hakkında

Ağrı Havalimanı, Türkiye'nin Doğu Bölgesinde 1994 yılında temelleri atılan ve 1997 yılında sivil kategoride yer alan havalimanı Ağrı ilinde hizmet vermeye başlamıştır. Ağrı şehir merkezine yaklaşık 9 kilometre mesafede bulunuyor. 2011 yılında 2.340.000 metrekareye çıkartılan havalimanı yıllık yaklaşık 3 milyon yolcu kapasitesine çıkartılmıştır. Ağrı Havalimanı'nın pisti 3000x45 metre ve 5 uçaklık apron kapasitesine sahiptir. Yıllık ortalama 220.000 yolcuya hizmet vermektedir. 2015 yılında havalimanında bazı düzenlemeler yapılarak tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde bugünkü modern yapısına getirilmiştir. Günümüzde Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı ismiyle hizmet vermektedir. Tek olarak iç terminal binası ile Yurtiçi uçuşların düzenlendiği havalimanına Ağrı uçuşlarını Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Pegasus Hava Yolları her seferler düzenliyor. Haftanın her günü İstanbul Havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanından düzenli olarak tarifeli uçuşlar yapılmaktadır.

Ağrı Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehir merkezine yaklaşık 9 kilometrelik mesafede yer alıyor. 1997 yılında açılan havalimanı sivil kategoride sadece iç hat uçuşlara hizmet veriyor. Ağrı-Van karayolunda yer alan havalimanı karayoluna 1 km mesafede bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'e haftanın her günü tarifeli uçuşlar düzenlenmektedir.

Havalimanı'ndan şehir merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Belediye otobüsü, taksi ve özel araç seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Ağrı Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Belediye otobüsleri, uçak iniş ve kalkış saatlerine uygun olarak düzenlendiği için uçağınız iniş yaptıktan sonra havalimanı çıkışında kısa süre bekledikten sonra şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan belediye otobüsleri ile konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi şehrin merkezinde bulabilirsiniz.

Taksi

Ağrı Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal kiralama firmaları bulunuyor. Havalimanı içinde bulunan Aydınoğlu ve Azizoğlu firmalarından bu hizmeti alabilirsiniz. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Şehir Merkezinden Ağrı Havalimanı'na Ulaşım

Ağrı ı şehir merkezine yakın ve karayoluna 1 kilometre mesafede bulununan Ağrı Havalimanı'na belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehir merkezinde bulunan taksilerle veya araç kiralama ofisinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Ağrı şehir merkezinden havalimanına ulaşım için otobüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüsler şehir merkezinden havalimanına düzenli olarak seferler yapıyor. 9 kilometrelik mesafede bulunan şehir merkezinden otobüsler havalimanına doğru ilerler ve yol üstü bazı duraklarda durduktan sonra havalimanına ulaşım sağlamak mümkün.

Taksi

Ağrı Havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için taksi kullanmak en pratik yöntemdir. Taksiyle şehir merkezinden havaalanına kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir merkezi dışında uzak yerlerden ulaşım sağlayacaksanız otobüs ya da minibüsle şehir merkezine geldikten sonra taksiye binebilirsiniz.

Araç Kiralama

Ağrı şehir merkezinde kiraladığınız aracınızı havaalanındaki büroya teslim edebilirsiniz. Havaalanında Aydınoğlu ve Azizoğlu şirketlerinin ofisleri bulunur. Aracı teslim edip uçak yolculuğu hazırlıklarına başlayın.

Havalimanı Bilgileri

Ağrı Havalimanı’nda, İç Hatlar terminali bulunmakla birlikte terminal içerisinde, bebek bakım odası, araç kiralama firma ofisleri, THY bürosu gibi bölümler bulunuyor. Havalimanı 70 araç kapasiteli küçük bir otoparka da sahiptir. Ağrı Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı ile karşılıklı olarak her gün tarifeli seferler yapılmaktadır. Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Pegasus şirketlerinin uçuş düzenlediği Ahmed-i Han Havalimanı her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Ağrı Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Ağrı Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Ağrı Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet İstanbul, Ankara şehirlerinden Ağrı Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Ağrı Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt17 ºC29 ºCPazartesi
Sal15 ºC26 ºCSalı
Çar14 ºC28 ºCÇarşamba
Per15 ºC28 ºCPerşembe
Cum14 ºC28 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2sa 30dk
  • İzmir 3sa 50dk
  • Ankara 1sa 45dk
  • Antalya 3sa 45dk
  • Trabzon 6sa 15dk
  • Adana 8sa 10dk
  • Diyarbakır 5sa 55dk
  • Bodrum 8sa 45dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir