Ağrı Hakkında

Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Türkiye'nin en yüksek ve en soğuk şehirlerinden biridir. Türkiye'nin 5137 metre yüksekliğinde en yüksek dağı olan Ağrı Dağı bu şehir sınırları içinde yer alan ve kutsal kitaplarda Büyük Tufandan kaçan Nuh Peygamberin gemisiyle karaya çıktığı yer olarak bilinmektedir. Dağcılar içinde zorluk derecesi yüksek tırmanışlar gerçekleştirilmiş bir dağdır. Onlarca tarihi yapıya ve güzelliğe sahip olan Ağrı halkı geçimini hayvancılık ve tarımdan kazanıyor.

Ağrı Dağı'nın dışında İshak Paşa Sarayı da gezilebilecek yerler arasında bulunuyor. Topkapı Sarayının dışında Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerde yaptırdığı en görkemli saraydır. Lale Devri döneminde yapılmıştır. Meya Mağaraları, Meteor Çukuru ve Nuh'un Gemisi, Urartu Kalesi ve Eski Beyazıt Cami, Diyadin Kaplıcaları, Hamur Kümbeti, Ahmed-i Hani Türbesi İshak Paşa Sarayı dışında gezilecek yerler arasındadır. 

Ağrı, 537 bin nüfuslu ve karasal iklime sahiptir. Yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Ağrı Havalimanın merkeze uzaklığı 26 Km mesafededir otobüs ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. Ağrı-İstanbul, Ağrı-İzmir, Ağrı-Ankara arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak her gün yapılmaktadır. 

Ağrı'ya bağlı ilçeler Doğu Beyazıt, Diyadin, Eleşkirt, Patnos, Hamur, Taşlıçay, Tutak. Plaka kodu 04'tür. 

Havalimanından Ağrı Merkezine Ulaşım

Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehir merkezine yaklaşık 9 kilometrelik mesafede yer alıyor. 1997 yılında açılan havalimanı sivil kategoride sadece iç hat uçuşlara hizmet veriyor. Ağrı-Van karayolunda yer alan havalimanı karayoluna 1 km mesafede bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'e haftanın her günü tarifeli uçuşlar düzenlenmektedir.

Havalimanı'ndan ağrı şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Belediye otobüsü, taksi ve özel araç seçenekleriyle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca havalimanında araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs

Ağrı Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlamak için belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Belediye otobüsleri, uçak iniş ve kalkış saatlerine uygun olarak düzenlendiği için uçağınız iniş yaptıktan sonra havalimanı çıkışında kısa süre bekledikten sonra şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan belediye otobüsleri ile konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi şehrin merkezinde bulabilirsiniz.

Taksi

Ağrı Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Şehri bilmiyorsanız gideceğiniz yer hakkında bilginiz yoksa taksi seçeneği de değerlendirilebilecek bir seçenek.

Araç Kiralama

Havalimanı'nda ulusal kiralama firmaları bulunuyor. Havalimanı içinde bulunan Aydınoğlu ve Azizoğlu firmalarından bu hizmeti alabilirsiniz. Özellikle şehir ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için araç kiralama iyi bir seçenek.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Ağrı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Ağrı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Ağrı uçuşları Ağrı Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Ağrı 1 saat 20 dakika, Ankara-Ağrı 1 saat 40 dakika, Antalya-Ağrı 1 saat 20 dakika, Bodrum-Ağrı 1 saat 40 dakika, Gaziantep-Ağrı 1 saat 10 dakika, İstanbul-Ağrı 1 saat 30 dakika, İzmir-Ağrı 1 saat 40 dakika, Trabzon-Ağrı 1 saat sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara, İstanbul şehirlerinden direkt Ağrı uçuşları düzenliyor.

Ağrı Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Paz6 ºC16 ºCPazar
Pzt5 ºC17 ºCPazartesi
Sal9 ºC18 ºCSalı
Çar9 ºC19 ºCÇarşamba
Per10 ºC20 ºCPerşembe

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 2sa 30dk
  • İzmir 4sa 30dk
  • Ankara 1sa 45dk
  • Antalya 3sa 45dk
  • Trabzon 7sa 55dk
  • Adana 8sa 10dk
  • Diyarbakır 7sa 45dk
  • Bodrum 8sa 45dk

Yakınındaki Şehirler

Ağrı Hakkında Daha Fazla

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı