Hızlı Erişim

Afrika Hakkında

Kısaca Güney Afrika olarak da bilinen Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika’nın en güney ucunda yer alan ülke. Svaziland, Botsvana, Zimbabve, Namibya ve Mozambik ile karadan sınır komşusu olan ülkenin güneydoğu kıyılarında Hint Okyanusu, güneybatısında ise Atlas Okyanusu yer alıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan Lesotho ise bağımsız bir krallık olarak varlığını sürdürüyor. Birden fazla başkente sahip ülkelerden biri olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yasama başkenti Cape Town, yürütme başkenti Pretoria, yargı başkenti ise Bloemfontein şehri.

Orta Afrika Cumhuriyeti ile birlikte adında Afrika kelimesini kullanan iki ülkeden biri olarak bilinen Güney Afrika Cumhuriyeti’nde İngilizce’nin dışında çeşitli Afrika dilleri de resmi dil olarak kabul ediliyor.

55 milyona yaklaşan nüfusu ile kıtanın en kalabalık ülkeleri arasında yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti siyahiler, beyazlar ve melezler başta olmak üzere çok sayıda farklı etnik gruba ev sahipliği yapıyor.

Kuzeyden güneye gitgide alçalan yükseltisi ile çok farklı yer şekillerine sahip Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en yüksek noktasını 3.450 metre yüksekliğe ulaşan Mafadi Dağı oluşturuyor. Ülkenin güneydoğu kıyılarında ise ünlü Ümit Burnu bulunuyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin güney kıyılarında yer alan iki küçük adadan meydana gelen Prens Edward Adaları’nda ise yerleşik olarak nüfus yaşamıyor.

Afrika Uçak Bileti Fiyatları

Afrika kıtasının en güney ucunda yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti, diğer ülkelerden farklı olarak üç tane başkente sahip. Ülkenin yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti ise Bloemfontein olarak nitelendiriliyor. Kıtanın güney kısmının neredeyse tamamını kaplayan ülkede, iki milyonun üzerinde bir nüfus yaşıyor.

Eşsiz güzelliği ile büyüleyen bir coğrafya olan Güney Afrika Cumhuriyeti, vahşi yaşamı yakından görmek isteyenler için muhteşem bir seyahat durağı olmasının yanı sıra göz alıcı doğası, farklı etnik kökenlerin etkilerini taşıyan zengin kültürü ve tarihi dokusuyla da hayranlık uyandıran bir yerleşim yeri.

Çok geniş bir alana yayılan Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yer şekilleri, konum ve diğer faktörlere bağlı olarak çok farklı iklimler bir arada yaşanıyor. Ülkenin bazı bölgelerinde çöl iklimi hâkim olurken kıyılarda okyanus iklimine, Cape Town ve çevresinde ise Akdeniz ikliminin izlerine rastlamak mümkün. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin iç kesimlerinde karasal iklim etkisini gösteriyor. Genellikle hava koşullarının ılıman seyrettiği ülkede kar yağışına çok sık rastlanmıyor. Güney Yarımküre’de yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yıl boyunca mevsimler kuzeye kıyasla ters zamanlarda yaşanıyor. Ülkede yaz mevsimi aralık-şubat ayları arasında, kış dönemi ise haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan dönemde etkili oluyor. Genel olarak yıl boyunca ziyaretçileri zorlamayan sıcaklıkların görüldüğü ülkeye gelirken seyahat edeceğiniz bölgeye göre hazırlığınızı yapmanızda fayda var.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ziyaretçilerin en fazla ilgisini çeken şehirlerin başında muhteşem plajları, göz alıcı caddeleri ve son derece canlı gece hayatı ile Cape Town geliyor. Ayrıca 5 milyona yaklaşan nüfusu ile Afrika’nın en kalabalık 3 şehrinden biri olan Johannesburg da ülkede görülmeye değer şehirlerin başında yer alıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tüm ziyaretçilerin hayranlığını kazanan parkları, müzeleri ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Ülkede salgın hastalıklar konusunda da dikkatli olmalı ve aşılarınızı yaptırmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Afrika uçuşları için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Afrika uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Pegasus, Qatar Airways Güney Afrika uçuşları düzenliyor.

Türkiye’den direkt uçuş düzenlenen Güney Afrika şehirleri: Johannesburg.

Aktarmasız Güney Afrika uçuşu düzenleyen hava yolları: Pegasus, Qatar Airways.

En popüler Güney Afrika havalimanları: O.R. Tambo Intl..

En popüler Güney Afrika şehirleri: Johannesburg.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir