Adıyaman Hakkında

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Nemrut Dağı ve Kommagene Krallığı’nın kalıntılarıyla meşhur şehrimizdir. Zirvesinde heykelleri ve Nemrut Dağı bulunması sebebiyle yerli ve yabancı turistlere ev sahipli yapmaktadır. Şehir merkezinden kalkan Kültür Bakanlığı'na bağlı servislerle Nemrut dağına ulaşabilirsiniz. Genelde güneşin batışı veya doğuşunu izlemeye yönelik turlar yapılmaktadır. Ayrıca şehirde bulunan Nemrut Milli parkında Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü ve şehir merkezindeki St. Paul Süryani Kilisesi ile Ulu Cami gezilebilir.627 bin nüfusa sahip Adıyaman, Karasal iklim görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuktur.

Adıyaman toprakları üzerinde geçmişte Hititlerden Kommagene Krallığına, Roma İmparatorluğundan Osmanlı Devletine kadar 16 medeniyet görmüş tarihi bir kent olması sebebiyle yetkili ve yabancı bilim adamı tarafından araştırılmasına neden olmuştur. Adıyaman Havalimanı merkeze 28 km uzaklıktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak İstanbul, Ankara, İzmir seferleri yapılmaktadır. İstanbul Adıyaman arasında günde 4 sefer yapılıyor. Adıyaman'a bağlı ilçeler: Besni, Kahta, Gölbaşı, Sincik, Gerger, Tut, Çelikhan ve Samsat'tadır.

Havalimanından Adıyaman Şehir Merkezine Ulaşım

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat Nehri’nin batısında yer alan Adıyaman iline hizmet veriyor. 1998 yılından itibaren iç hat uçuşlara açık olan Adıyaman Havalimanı şehir merkezine 28 kilometrelik mesafede yer alıyor.

Adıyaman’ın merkezine yakın bulunan Adıyaman Havalimanı’ndan kent merkezine HAVAŞ servisleri bulunmuyor. Minibüs, yolcu servisi, araç kiralama ve taksi ile ulaşım imkanı bulunduğu gibi, özel araçlarınızla da karayolu üzerinden şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yolcu Servisi

Adıyaman Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımınızı yolcu servisleri ile sağlayabilirsiniz. Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet'in havaalanı yolcu servisi hizmetleri bulunuyor. Bu servislerle; Adıyaman Müzesi önü, Atatürk Bulvarı yan yol üzeri ve Adıyaman şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

Minibüs

Adıyaman Havaalanı'ndan şehir merkezine minibüslerle ulaşım sağlamak mümkün. Havalimanından düzenli olarak her saat başı kalkan TAS minibüs seferleriyle şehir merkezi, otogar ve tren garı gibi noktalara gidebilirsiniz.

Taksi

Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak için taksi diğer bir alternatif. Havalimanı önünde yer alan taksiler her saat hizmet veriyor. Tercih edebileceğiniz en hızlı seçenek olan taksiler ile trafiğin yoğunluk durumuna göre zamanınızı diğer tercihlere oranla daha hesaplı şekilde kullanabilirsiniz. Adıyaman Havalimanı'ndan şehir merkezine taksi ile 20 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Adıyaman varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adıyaman uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adıyaman uçuşları Adıyaman Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Adana-Adıyaman 50 dakika, Ankara-Adıyaman 1 saat, Antalya-Adıyaman 1 saat 20 dakika, Bodrum-Adıyaman 1 saat 50 dakika, Gaziantep-Adıyaman 30 dakika, İstanbul-Adıyaman 1 saat 40 dakika, İzmir-Adıyaman 1 saat 50 dakika, Trabzon-Adıyaman 1 saat 10 dakika sürüyor.

Türk Hava Yolları İstanbul, AnadoluJet Ankara, İstanbul şehirlerinden direkt Adıyaman uçuşları düzenliyor.

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı