Adana Şakirpaşa Havalimanı Hakkında

Adana Şakirpaşa Havalimanı, Adana'nın Çukurova ilçesinde konumlanıyor. 1937 yılında hizmete giren yaklaşık 2 milyon yüz beş bin metre kare alana kurulan Adana Havalimanı 1956 yılında uluslararası seferlere başlamıştır. Her geçen yıl yapılan çalışmalarla modernize edilen havalimanı son yıllarda hem uçak sayısını hem de yolcu sayısını arttırmıştır. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi Türkiye'nin en önemli şehirlerine uçak seferleri düzenliyor. Türkiye'de yolcu trafiği bakımından 6. sırada yer alan havalimanı 2018 yılında 5 milyona yakın yolcuya hizmet vermiştir. İç hat 4729 m2 genişliğinde ve 7031 m2 genişliğinde dış hat terminali olmak üzere iki terminali vardır. Ayrıca kargo terminali de bulunuyor.

Şakirpaşa Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Adana Havalimanı Türkiye'nin altıncı havalimanı olan Adana, Akdeniz ve Doğu Anadolu'nun en büyük şehri. Yüreğir, Reşatbey, Kayalıbağ mahallesi şehrin merkezi olarak kabul ediliyor ve ortalama 5 kilometre mesafede havalimanından şehre ulaşmak çok kolay. Havaş otobüsleri, belediye otobüsleri, minibüs ve dolmuş, taksi ve özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinde ve havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralayabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Şakirpaşa Havalimanı'ndan şehir merkezine 135 numaralı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı gelen yolcu çıkışında yer alan duraklardan 135 numaralı belediye otobüslerine binerek şehir merkezine gidebilirsiniz. Sabah 06:00 akşam 19:00 saatleri arasında her saat başı seferler düzenlemektedir. Çukurova Üniversitesi, Turna Cemal Beriker Bulvarı ve Girne Bulvarı'na bu otobüsle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca Hastane - Akıncılar arasında seferler düzenleyen metro istasyonlarına da 135 numaralı otobüsle gidebilirsiniz.

Minibüs ve Dolmuş

Havalimanından minibüs ve dolmuşlarla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerine göre daha sık hareket eden minibüs ve dolmuşlar kısa mesafe olduğu için daha çok tercih ediliyor. İki yönlü olarak bir kaç dakika aralıklarla minibüs ve dolmuşlara denk gelebilirsiniz. Havalimanı yolcularını şehre taşıyan Havalimanı – Şehir Merkezi hattı ile Meydan hattı adında iki hat bulunuyor.

Taksi

Havalimanı önünde her saat taksi bulabilirsiniz. Adana şehir merkezi yakın olduğu için taksi ulaşımı pahalı olmadığı için alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Özel Araç

Adana Havalimanı' ndan şehir merkezine özel araçla yaklaşık 5 kilometre mesafede ve 15 dakikalık sürede ulaşmanız mümkün. Havalimanında ayrıca 569 araç kapasiteli açık otopark da yer alıyor. Havalimanı çıkışındaki Barış Bulvarı’nı takiben gelen Turhan Cemil Beriker Bulvarı takip edildiği takdirde bu yol sizi şehrin merkezinde yer alan Sabancı Camii, Girne Bulvarı, Yüreğir Otogarı ve Adana Arkeoloji Müzesi’ne kadar götürüyor.

Araç Kiralama

Adana Şakirpaşa Havalimanı araç kiralama imkanı ile şehir merkezine ulaşım için kısa ya da uzun süreli araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Havalimanı’nda birçok ulusal veya uluslararası firmaların da aralarında bulunduğu 9 araç kiralama şirketi bulunuyor. 

Şehir Merkezinden Şakirpaşa Havalimanı'na Ulaşım

Türkiye’nin beşinci, Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun en büyük şehri Adana, dünyaya Merkez Seyhan ilçesinde yer alan Şakirpaşa Havalimanı’yla bağlanıyor. Şehrin merkezi kabul edilen Yüreğir, Kayalıbağ mahallesi ve Reşatbey mahallesine ortalama 5 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşmak son derece kolay.

Belediye Otobüsleri

Adana şehir merkezinden her gün sabah 06:00 ile akşam 19:00 arasında sefer düzenleyen 135 numaralı belediye otobüsleriyle havalimanına gidebilirsiniz. 135 numaralı otobüs Çukurova Üniversitesi, Turna Cemal Beriker Bulvarı ve Girne Bulvarı'ndan havalimanına ulaşım sağlıyor. Ayrıca Hastane - Akıncılar arasında seferler düzenleyen metro istasyonlarına da 135 numaralı otobüsle gidebilirsiniz.

Minibüs – Dolmuş

Şakirpaşa Havalimanı' na şehir merkezinden seferler düzenleyen minibüs ve dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Minibüs ve dolmuşlar havalimanına ulaşımda otobüslere göre daha sık seferler düzenlediği için en çok tercih edilen ulaşım aracı. Şehir merkezi üzerinde bulunan Girne ve Turhan Cemil Beriker bulvarlarından geçen Şehir Merkezi minibüs hattını kullanarak havalimanına kolayca ulaşım sağlamanız mümkün.

Özel Araç

Şehir merkezinden Turhan Cemil Beriker Bulvarını takip ettiğiniz de yaklaşık 3 kilometre sonra Barış Bulvarı’na ulaşacaksınız. Barış bulvarı üzerinden doğrudan havalimanına gidebilirsiniz. Şehir merkezinden özel araçlarla havalimanına ulaşım on dakika civarında sürüyor.

Taksi 

Şehir merkezinden Şakirpaşa havalimanına ulaşmak için kullanabileceğiniz en hızlı ve ekonomik yöntemlerden biri de taksi. Otobüs kadar olmasa da Adana'nın birçok semtinden taksi ile uygun fiyata havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Havalimanı Bilgileri

Adana Havalimanı 6 milyon yolcu kapasiteli uluslararası uçuşlar için 1997'de hizmet veren dış hatlar terminali ile yurt dışı uçuşlarını gerçekleştiriyor. 1984 yılında hizmete giren iç hatlar terminali ile dış hat terminali Türkiye'nin en yoğun havalimanlarından biri olma özelliğine sahip. Yolcu potansiyeline rağmen havalimanında zaman geçirecek alanlar son derece kısıtlı.

Dış hatlarda yolcular için 2 restoran, 2 büfe ve vergisiz alışveriş yapabileceğiniz Duty Free yer alıyor. İç hat terminalinde ise 1 adet büfe, arındırılmış bölgede ise 1 adet kafe bulunuyor. Şehre 5 kilometre mesesafe de olan havalimanından dışarı çıkarak Adana’nın meşhur lezzetlerini tadabilir, havalimanına erken gitmeyip zamanınızı şehir içinde geçirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Adana Şakirpaşa Havalimanı varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana Şakirpaşa Havalimanı uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Pegasus, Türk Hava Yolları, AnadoluJet, SunExpress, Corendon Airlines, Middle East Airlines, Şakirpaşa Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress, AnadoluJet İstanbul, İzmir, Antalya, Van, Ankara, Trabzon, Bodrum şehirlerinden Şakirpaşa Havalimanı varışlı direkt uçuş düzenliyor.

Adana Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt20 ºC31 ºCPazartesi
Sal21 ºC31 ºCSalı
Çar20 ºC31 ºCÇarşamba
Per20 ºC30 ºCPerşembe
Cum18 ºC26 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 50dk
  • İzmir 1sa 30dk
  • Ankara 1sa 5dk
  • Antalya 1sa 10dk
  • Trabzon 1sa 20dk
  • Diyarbakır 11sa 55dk
  • Bodrum 1sa 25dk
  • Sivas 13sa 40dk
Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir
İndirim fırsatlarından ve kampanyalardan

haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı E-Bülten aboneliğiniz başarıyla tamamlandı