Adana Hakkında

Adana, Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Türkiye'nin en sıcak ve kalabalık şehirlerindendir. 2 milyon 238 bin nüfusa sahiptir. Akdeniz iklimi görülür. Yazları kavurucu sıcak ve kurak, kışları ılık'tır. Kış aylarında kar yağışı pek görülmemektedir. Türkiye'nin 6. metropolü olan Adana ülkemizin tarım, ticaret, hayvancılık, madencilik merkezlerindendir. Maden yatakları açısından zengin olan bölgede krom, manganez, demir, kurşun, çinko yatakları bulunmaktadır. 

Mersin, Osmaniye, Hatay şehirlerini kapsayan Çukurova'nın merkezinde bulunur. Binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapan Adana tarih boyunca pek çok uygarlığa ve medeniyetlere ev sahipliği yaptır ve ismi günümüze kadar hiç değişmemiştir. 

Adana'da Çukurova Bölgesindeki en eski şehir olarak bilinen Tepe Bağ Höyüğü, Seyhan Nehri, Roma döneminden kalma Taş Köprü, Kazancılar Çarşısı, Ramazanoğulları Konağı, Çarşı Hamam, Irmak Hamam, Yeni Cami, Tarihi Saat Kulesi(Büyük Saat), Merkez Parkı, Adana Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi, Adana Sinema Müzesi gezilecek yerler arasında ön plana çıkmaktadır. 

Adana Şakir Paşa Havalimanı ile şehir merkezine 15 dakika civarı gibi kısa sürede 5 km mesafede yol kat etmeniz gerekiyor. Ulaşım için taksi, yolcu servisleri ve toplu taşıma gibi alternatifler bulunmaktadır. Yurtiçi uçuşlar olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya, Trabzon seferleri yapılmaktadır. Adana'dan İstanbul havalimanı arasında haftanın her günü sefer düzenlenmektedir

Adana'ya bağlı ilçeler; Aladağ, Yüreğir, Ceyhan, Yumurtalık, Çukurova, Tufanbeyli, Feke, Sarıçam, İmamoğlu, Saimbeyli, Karaisalı, Pozantı, Kozan, Karataş. Plaka kodu 01'dir. 

Havalimanından Adana Şehir Merkezine Ulaşım

Adana Havalimanı Türkiye'nin altıncı havalimanı olan Adana, Akdeniz ve Doğu Anadolu'nun en büyük şehri. Yüreğir, Reşatbey, Kayalıbağ mahallesi şehrin merkezi olarak kabul ediliyor ve ortalama 5 kilometre mesafede havalimanından şehre ulaşmak çok kolay. Havaş otobüsleri, belediye otobüsleri, minibüs ve dolmuş, taksi ve özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinde ve havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden araç kiralayabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Şakirpaşa Havalimanı'ndan şehir merkezine 135 numaralı belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı gelen yolcu çıkışında yer alan duraklardan 135 numaralı belediye otobüslerine binerek şehir merkezine gidebilirsiniz. Sabah 06:00 akşam 19:00 saatleri arasında her saat başı seferler düzenlemektedir. Çukurova Üniversitesi, Turna Cemal Beriker Bulvarı ve Girne Bulvarı'na bu otobüsle ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca Hastane - Akıncılar arasında seferler düzenleyen metro istasyonlarına da 135 numaralı otobüsle gidebilirsiniz.

Minibüs ve Dolmuş

Havalimanından minibüs ve dolmuşlarla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerine göre daha sık hareket eden minibüs ve dolmuşlar kısa mesafe olduğu için daha çok tercih ediliyor. İki yönlü olarak bir kaç dakika aralıklarla minibüs ve dolmuşlara denk gelebilirsiniz. Havalimanı yolcularını şehre taşıyan Havalimanı – Şehir Merkezi hattı ile Meydan hattı adında iki hat bulunuyor.

Taksi

Havalimanı önünde her saat taksi bulabilirsiniz. Adana şehir merkezi yakın olduğu için taksi ulaşımı pahalı olmadığı için alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Özel Araç

Adana Havalimanı' ndan şehir merkezine özel araçla yaklaşık 5 kilometre mesafede ve 15 dakikalık sürede ulaşmanız mümkün. Havalimanında ayrıca 569 araç kapasiteli açık otopark da yer alıyor. Havalimanı çıkışındaki Barış Bulvarı’nı takiben gelen Turhan Cemil Beriker Bulvarı takip edildiği takdirde bu yol sizi şehrin merkezinde yer alan Sabancı Camii, Girne Bulvarı, Yüreğir Otogarı ve Adana Arkeoloji Müzesi’ne kadar götürüyor.

Araç Kiralama

Adana Şakirpaşa Havalimanı araç kiralama imkanı ile şehir merkezine ulaşım için kısa ya da uzun süreli araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Havalimanı’nda birçok ulusal veya uluslararası firmaların da aralarında bulunduğu 9 araç kiralama şirketi bulunuyor. 

Sıkça Sorulan Sorular

Biletkesfet, Adana varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Adana uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Adana uçuşları Şakirpaşa Havalimanı üzerinden düzenleniyor.

Ankara-Adana 1 saat 10 dakika, Antalya-Adana 1 saat 20 dakika, Bodrum-Adana 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Adana 50 dakika, İstanbul-Adana 1 saat 20 dakika, İzmir-Adana 1 saat 20 dakika, Trabzon-Adana 1 saat 10 dakika sürüyor.

Pegasus İstanbul, Lefkoşa, İzmir, Antalya, Van, Türk Hava Yolları İstanbul, SunExpress İzmir, Antalya, AnadoluJet Ankara, İstanbul şehirlerinden direkt Adana uçuşları düzenliyor.

Adana Ortalama Sıcaklık

GünMin.Maks.
Pzt25 ºC33 ºCPazartesi
Sal24 ºC38 ºCSalı
Çar25 ºC42 ºCÇarşamba
Per25 ºC41 ºCPerşembe
Cum26 ºC37 ºCCuma

Uçuş Süreleri

  • Istanbul 1sa 45dk
  • İzmir 1sa 30dk
  • Ankara 1sa 5dk
  • Antalya 1sa 10dk
  • Trabzon 3sa 5dk
  • Diyarbakır 10sa 55dk
  • Bodrum 1sa 25dk
  • Sivas 5sa 55dk

Yakınındaki Şehirler

Adana Hakkında Daha Fazla

Tüm seyahat planlarınız için Bilet Keşfet

BİLETKEŞFET ile binlerce bilet seçeneğini saniyeler içinde listeleyebilir, size en uygun bileti güvenle kolayca satın alabilirsiniz.

Hemen İndir